2024. április 28., vasárnap

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#350
Tavaly õszi ültetésû az összes fám. 2 alma, 1 körte, 3 õszi, 2 cseresznye + 1 ribizli-bokor. Õsszel megy még két kajszi.

Szõlõtelepítés elõtt állok (kis mennyiség, csak csemege). Van javaslatotok? Több fajta kéne, hogy szakaszosan érjen.

6-7m-es sorban 1 sor málna, 1 sor szeder - ez kora tavaszi telepítés.

Ám most eü okok miatt még kb 2 hétig szinte semmit nem tudok csinálni a kertben... szomoru
#349
Fügébõl itt nálunk a lakótelepen sokat látni.
Kivit meg akarok egyszer ültetni. Sokat olvastam már róla. Ahol megterem a szõlõ ottan a kivi is. És ezt sokan nem is tudják. Azt hiszik teljes mértékben csak mediterrán területeken marad meg illetve nõ.
#348
És a legszörnyebb, hogy a szakkönyvek úgy határozzák meg, hogy bizonyos területen nagyobb, máshol meg kisebb az esélye a gombabetegségeknek, igy határozzák meg az adott területekre legelõnyösebb szõlõ, vagy akármilyen gyümölcsfajtát!
Ehhez pedig a páratartalom és a csapadékmennyiség adatokat használják fel!
Viszont hiába esik több csapadék pl. felénk éves átlagban, hogy pont a virágzás 1-2 hetében esik-e pont itt vagy pont máshol, az teljesen véletlen kérdése, csekély különbség van az esélyeket tekintve!
#347
23 db káki, 8 db füge, 2 db kivi, 4 db kajszi, 2 db õszi, 5 db körte, 3 db alma, 4 db cseresznye, 3 db dió, 4 db szilva, 3 meggy!
#346
Nekem is a kedvenc témám; agrometerológia+növényvédelem.

Na most a jelenidõ; nem tom.volt-e erõs párásság reggel az országban, de erre hála nem volt köd,Rh:92%, T.min: 5,1 fok.Tegnap csak csepergés volt,az a 1,2 mm.arra volt jó, hogy fel éllessze a gombaképleteket.Még rosszabb lenne a helyzet, ha 20-30 mm.is leesett volna.
Hasonló ez ,mikor a szõlõt kell védeni a perenoszpórától.És hasonló ez mint az embereknél a téli-kora tavaszi influenza fertõ.
Ha õsszel, lombhullatás után nem volt rézgálicos,vagy nevikénes lemosópermet,akkor tavaszelõ-kor kellett volna megcsinálni.Ha ez is elmaradt,akkor nincs hátra más, mint csõszködni,mint most is, ha esik vmi. azonnal permetezni.Meg általában virágzáskor monília ellen.
Vannak szerek, amik még a méheket se zavarják, de jobb estefelé, derültes idõben,szél-csenben permetezni.Jaj a szélcsend! de sokat kívántam...
Másik dolog, a zsendülés elõtt, zöld bogyó állapotban; megéri egy rövid idõtartamú rovarölõ szerrel is lefújni a gyümölcsbogokat,csoportosulásokat fõként, mert a molyok ott szeretnek elbújni, ahol van a terülj asztalka.
Ezzel egy idõben meg nem ártalmas egyáttalán a mikroelemes levéltrágya, szinte csodát mûvel egyes öreg fákkal.
nevet laza
#345
Idén õsszel innen egy elhagyatott telekrõl fogunk kicsi meggyfa csemetéket hozni. A kertünktõl egy 50 m-re vannak. A nagy meggyfák tövében rengeteg, vagy 100 kicsi csemeték nõnek. Legalább ingyen lesz. Figyelgettem szépen bõven teremnek azért nevet
Sajnos csak ez a téli zúzmarás kép van róluk:
Link
#344
A mi fáink is ilyenek, tavaly az egyiknek kb. a felét "megette", lehet, hogy idén kipusztul a fa, nagyon úgy néz ki.
#343
Nekünk is vannak ilyen elszáradt virágok rajta, de nem olyan sok. Nálunk szerencsére száraz, napos, enyhe idõ volt végig a virágzások alatt, és így a méhek is tudtak dolgozni szép számmal mindennap. Sok kicsi apró barackunk van rajta.

Régen sok meggyfánk volt. Akkor belegondolva azokat is a monília vihette el, mert nagyon lassan szépen lepusztult az összes talán 2002-ban vagy 2003-ban. 20 éves fák lehettek.

Amúgy most nekünk ezek vannak:

2 cseresznye(3-4 évesek)Azért már szépen teremnek.
3 szilvafa(nagyon betegesek nem hoznak nagyon termést, idén õsszel ki lesznek vágva)
5 kajszibarackfa(rengeteg kis apró barack van rajtuk, jó termés is lehet)
1 db meggyfa
1 db mogyoró bokor
1 nagy diófa. Nagyon sok szokott rajta lenni.
3 almafa
ennyinevet Kinek milye van? Szívesen olvasnám.
#342
Ez a kedvenc témám!
Permetezés nélkül, amennyiben 3 csepp esõ van a virágzás idõtartama alatt, akkor elviszi a termést a monilia, rosszabb esetben a fát is!
A végeredmény így fog kinézni Link Link Link Link
A hozzá nem értõ ráfogja, hogy elfagyott, pedig csak a monilia zabálta meg!
Múlt éven pl. ha csak a fagy lett volna, akkor lett volna termés, de a monilia és a fagy együtt végzetes, ezért van, hogy két, egymás mellett lévõ udvarban láthattam roskadásig tele lévõ fát, a másikban pedig üreset, mert a fagy nem okozott akkora kárt, mint a monilia, csak az egyik fát megpermetezték, a másikat meg nem!
Szerintem olyan szintû a monilia fertõzés már, hogy virágzás közben amennyiben van akár minimális csapadék, akkor permetezés nélkül nem lehet kajszit termeszteni!
#341
A baracknál még sosem használtunk permetet. Eddig csak a fagy vitte el. Nem látom értelmét, hogy permetezzük. Meglátásom szerint így is ugyanolyanok teremnek, mint a piacon.
Persze vannak jó hatásai is a permetezésnek, de azokat a méreg anyagokat nem látjuk, amiket a növény magába a gyümölcshúsba szív bele. Ha egy ilyen gyümölcsöt eszünk inkább csak több káros anyagokat viszünk be szervezetünket, mint jókat...
#340
Beszerzésük nagyon nehéz a régi fajtáknak, ezért a házikertekben eltelepítésre kerülõ fajták növényvédelme szinte elkerülhetetlen. Ebbõl kifolyólag a gazdaságosság és az egészséges gyümölcs elõállítása ezen szinten igencsak emberpróbáló feladat.
#339
Most is itt vannak, csak háttérbe szorítva.
#338
Hát igen hová is tûntek a régi rezisztens fajták amiket nem kellen agyonpermetezni, hogy legyen rajtuk termés. És persze nem ennénk meg annyi mérget! szomoru
#337
Ahogy lesem a mostani légkör-helyzetet, gyanúm van arra, hogy a moníllia fertõzés esélye megemelkedett. Rh: 75%,T: 10, vagy hajnalban 5 fok alá is eshet.Vigyorog a gomba ilyen helyzetben.Aki teheti,a hét végén permetezzen egy lezáró kenetet ez ellen, mert a csonthéjasok (meggy,cseresznye,barack,birsalma is)most van veszélyben.Ha reggel köd is lenne, akkor biztos a fertõzés veszélye. kacsint
#336
Még hátra van a természetes ritkulás.Ha azután is szorosan egymás mellett lennének,(mogyoró-kisdió)a 3-4 es kötésbõl a kissebbet ki kell ritkítani,lehetõleg finom ollóval kivágni.Lehet hogy pepecs munka, de megéri.Utána meg permet (gombaölõ Dithane+levéltrágya esetleg)hogy el ne kapjon vmi fertõt. nevet
Érés elõtt kb 2-1 héttel, amikor még zöld de diónagyságúak, a rovarölõ szerrel+ levélrtágya érdemes még egy utolsó kenetet megadni, hogy fantasztikus ízû és szép barackok legyenek.(várakozási idõt nézni, kb.14 nap a rovarölõ szereknél) laza
#335
A tegnapi 5-7 mm-es öntözésemre ma a természet 3,6 mm-rel felelt, egy-két napig most nem kell öntözninevet
#334
Sajnos nem alkotott nagyot a várva várt esõ,lehet készülõdni az öntözésre. beteg
#333
Áthelyezve innen: Bioszféra (#16345 - 2009-04-17 11:57:29)

Nagyon korán virágzott a kajszi az volt a baj. Akkor látszódott a modelleken emlékszem, hogy egy mínusz 3 fokos hajnali minimum is benne volt a pakliban, ami be is következz. A szomszédnak mondtam is lehet lefognak fagyni a barackok, de alig foglalkozott vele. Utána õ is keserget, hogy 1 db-nyi sem termett neki.
#332
Áthelyezve innen: Bioszféra (#16344 - 2009-04-17 11:12:03)

Majd a természet megoldja, amik gyorsabban elérik a nagyobb méretet, lehet, hogy elynomják a kisebbeket, ha pedig nem, akkor ritkítunk majd!

Múlt éven a fagy vagy a monilia vitte el a termést?
#331
Áthelyezve innen: Bioszféra (#16343 - 2009-04-17 10:16:55)

De ha ezek a kis barackkezdemények mind megmaradnának, akkor eléggé lehúznák majd egy idõvel ezeket a vékony ágakat, nem?
#330
Áthelyezve innen: Bioszféra (#16342 - 2009-04-17 10:14:3laza

Engem az idei kajszibarack termés foglalkoztat leginkább, ugyanis tavaly nem volt rajtuk semmisem. Elvitte a fagy. Lehet idén eszek barackot?nevet
#329
Áthelyezve innen: Bioszféra (#16339 - 2009-04-16 23:11:29)

Mai képek!

Az egymás melletti két fa, a fehér is és a zöld is cseresznyefa!
Egyik elvirágozva, másik teljes virágzásban Link
Egy cseresznyefaóriás, a fa tövében egy felnõtt ember áll Link
Baracktermés Link Link
Repcetábla, a kedvencem Link

Jelen pillanatban így áll az én kákim az udvarban Link , és így állnak az olaszországi emilia-romagnai Faenza térségében Link Link Link
A különbség leginkább semmi!
Köszönhetõen az utóbbi hetek olaszországi rossz idõjárásának, pedig gyanítom, egyes szakemberek Becsehely és Faenza elmúlt 2 havi klímája között ég és földnyi különbséget feltételeznének!
Ugyanez a kiwinél is érzékelthetõ, ez egy zalai kiwi Link , ez meg egy faenzai Link
#328
Bármely õszibaracktermesztésrõl szóló szakkönyvbe belelapozunk, azt találjuk, hogy Zala megye térsége az alacsony hõösszeg, a kevés napfény és egyéb tényezõk miatt nem alkalmas õszibaracktermelésre!
Nos, amióta kijött a jóidõ, és figyelem a környék barackfáit, kegyetlen méretü õszibarackfákra bukkanok!
Ez egy Nagykanizsa melletti település, Homokkomárom szõlõhegyén Link
Ez Zala megye közepén található faluban van, szép derék példány Link Link
Ez letenyei barack Link , mindhárom példány többtíz, 30-40 éves!

Ez meg a legaranyosabb mindközül, mert ehhez történet is fûzõdik: ez dombi õszibarack, amint a képbõl is kiderül Link ez is kegyetlen méretû!
A levelei épek, tafrinának nyoma sincs rajta, pedig permetezve hol van hol nincs, leginkább nincs Link
A történet annyi, hogy a gazda rokonai Pécsen, a Mecsekoldalban laknak, az õ fiatal fájukról oltották ezt a zalai példányt!
Fantasztikus méretû, mennyiségû és finom gyömölcsöt terem minden évben! Több éve már, hogy hosszabb szünet után itt jártak a mecseki rokonok, és a fa láttán majdnem elájultak, a gyümölcsbõl kóstolván pedig megállapították, hogy az sokkal szebb és finomabb, mint a sajátjuk odahaza! Aztán utána a rokonlátogatás idõpontját úgy egyeztették, hogy mindig beleférjen egy kis zalai barackóstolás is!
Ez már több éve volt, azóta, ott már az a fa nem él, kipusztult!
Itt meg amint látható, kutyabaja...
#327
Egy buta kérdésem lenne. A "kertemben" (panel-erkély) a snidlinghagymáim, akik gyönyörûen nõnek (már bimbót is hoz némelyik) , pár szálacskája végén visszakunkorodik, mint a kaméleon farka, úgy 1-1,5 cm. Ezt valami szívogató rovar csinálja, vagy mi? Nem szokott ilyen lenni, kb 10 éves állományról van szó. Ahol ilyen volt, lecsíptem a végeit, lejjebb nem kunkorodott már. Ha van tippetek, hogy mi lehet, örömmel venném. Sajnos képem nincs róla, mert késõn jutott eszembe...
#326
Mi is elültettük már egy hete a száraz földbe. Eddig még nem locsoltunk. Bízunk az égi áldásban. Ha az nem jön meg, jön az öntözésnevetnincs mese
#325
Olyan nagy bakhát szórófejes öntözéssel 8óra alatt se ázna be rendesen. kacsint laza
Persze kis kertekben így szokták. kacsint
#324
Sokat segít, he-he!
#323
Kis mennyiség, így volt erõ a szép nagy bakhátakra.
Egyébként nekünk mindig ilyen magas.
#322
Jó nagy hegyet raktál rá. kacsint vidám
#321
Ezért is jó a meteorológus-kertész párosítás! laza
#320
Nálunk ma lett elültetve a krumpli:
Link

A közelgõ csapadékos idõszak elõtt épp jókor.
#319
Az ára bizony az egekbe van,mi 4 adagot 440l permetvizet szórtunk ki háti géppel 2-2.5 hektárnyi területre még így is ki maradt egy nagyobb terület ami nem lett megszórva de ott valószínûleg nem is lesz sok gyom mert tavaly karfiol káposzta nevelkedett a helyén. kacsint
#318
Jó lesz az. Jön minõ esõ addig..Elég húzós az ára!Én már elszoktam a vegyszerektõl, 2-5 éve még a 2 ezer ft/flaska 0,3-0,5 még elfogadott volt,persze elég volt-na 3-500 4-zetméterre.
laza
Legutoljára a Glialkát használtam, a zöld gyomokra.
#317
Ma a gyomirtózáson volt a sor,a krumpli még nincs kikelve így sikerült közvetlenül a bakhátra kiszórni,csak ennek akkor lenne igazán hatása ha pár napon belül egy 10-20mm esõ bemosná a talajba a szert. kacsint
A vegyszer neve Stomp,1l-es adagot 100-110l vízben ajánlott felhasználni. kacsint
Link
Jó kis sárga puding színe van. laza
Link
#316
Ez ugyanolyan, mint amikor valaki a szobában tartja egész évben a kaktuszokat és az állandó melegtõl csúnyán megnyúlnak és nem értik, hogy miért nem virágoznak. Nincs nyugalmi állapot, teleltetés. Sok ilyen van az index fórumában.
#315
Pont így teszünk, he-he!
Hú, rohanok dolgozni...
#314
Mivel az emberek nagyobbik részének gõze sincs úgy általában a metszésrõl, a fügét pedig tilos metszeni, így születhetnek ezek a borzadályok Link Link Link Link Link Link
Aztán csodálkoznak, hogy nem terem, ráfogják a klímára meg a fagyra meg a napfényre meg a szomszéd kutyájára, csak arra nem jönnek rá, hogy ezzel a kaszabolással lényegében a termést vagdossák le a növényrõl!
Elképesztõ!
#313
A reggeli pára jót tesz, ha kikelt valami.Ha még csak csírázik 3-8 cm.mélyen,akkor kell a locsolás.Mélyebb rétegek 10-25 cm.meg még messze vannak a veteményes növényeknek.Majd a fonálgyökerek gyorsan lenyúlnak majd a 10-25 cm.-re,amikor fel tudják venni a nedvességet.Kérdés,hogy 1-3 hét alatt elérnek idág, ha addig nem esik az a réteg is 50-40%-ig kiszárad.
#312
A kijuttatott vízadagtól függ a gyakoriság helyessége. Mivel a kelõ növények gyökerei illetve az elvetett magok a felsõ 5 cm-es talajrétegben helyezkednek el zömében (kivétel pl. burgonya), ezért a kisebb vízadagokkal történõ gyakoribb öntözés a célravezetõ. Cél a talaj felsõ rétegeinek folyamatos nedvesen tartása, a felesleges túlöntözést elkerülve, mivel a túl gyakori öntözés a talaj hõmérsékletét is csökkenti. Átlagosan: talajtípustól, növénykultúrától, fekvéstõl függõen ezekben a napokban a kettõ-négy naponkénti 5 mm/m2 vízadaggal történõ esõztetõ öntözés lehet célravezetõ.
#311
Na jó, meggyõztetek, hogy nem haszontalan a mostani öntözés, de azt azért megemlítem, hogy ha nem öntöznétek, akkor sem károsodnának még a növények.
A talaj mélyebb rétegeibõl felszivárog még a nedvesség és ez elég ezeknek a kezdetleges növényeknek, illetve a reggeli pára is szolgáltat némi nedvességgel, amely segíti a növények fejlõdését.
Sokkal fontosabb pl. a borsónak a csapadék akkor, amikor elkezd virágozni, hogy ezáltal bõséges termése legyen........
#310
Szia!
Nálunk eme hónapban gyakorlatilag még nem volt csapadék (egyszer 0,3mm, 10-én...), így a talaj felsõ 10-15cm-e teljesen ki van száradva és a kikelõ magok abban vannak elhelyezkedve.
Az idõjárás pedig május végi, azaz a talaj szárad.
Így a locsolás nem felesleges, he-he!
#309
A hagyma-borsó-sárgarépa-petrezselyem pont abban a rétegben van, amit Te is írtál: "A talaj legfelsõ része száradt ki egy kicsit"!
Ezért kell öntözni!
#308
Én kb 3 hete ültettem el a veteményt, ültetés után pár nappal egyszer kapott egy jó 10mm esõt azóta nem lett locsolva,kivéve tegnap de akkor is csak a zöldséget locsoltuk mert nem nagyon akar kikelni. kacsint
#307
Hello Snowhunter!
Nem akarok okoskodni, de nem túlzás egy kicsit áprilisban a 2-3 naponta történõ locsolás?
Szerintem kissé felesleges. Van még a talajban bõven nedvesség, amit tudnak a növények hasznosítani.
A talaj legfelsõ része száradt ki egy kicsit, emiatt jó lenne egy kis záporesõ, de az olyan gyakori öntözés, amirõl írtál, szerintem még nem szükséges. Majd május végén, vagy júniusban, ha száraz idõ lesz........
#306
Nálunk is két-három naponta locsolás van terítéken, a már elültetett hagyma-borsó-sárgarépa-petrezselyem ágyásokra.
A borsó és a hagyma szépen kikelt, a répák most kezdenek.
A krumpli ültetése holnap fog megtörténni, ma elõkészítettem hozzá a talajt.
Szerencsére a fákon a monília jelei egyelõre nem látszódnak, eme száraz tavasz nem kedvez neki, annál inkább a megkötésnek.
A szilva, meggy és cseresznye dugig van megkötött virággal, az alma és a körte most kezd virágozni (azok is tele vannak virággal).
A sárgabarackoknak túlélés jutott eme évben, nagyon tarolt itt a monília tavaly.
#305
Mi is ma locsoltuk meg a zöldséget mert nem nagyon akar kelni annyi röges száraz a talaj,a hagyma, répa,borsó nagyon szépen kikelt.
Szerencsére a krumpli még nem bújik ráér még 1 hét múlva is,de ki tudja akkor is milyen hidegek lesznek az éjszakák. kacsint
#304
Természetesen nem a fákat öntöztem meg, hanem a veteményt, múlt kedden veteményeztünk el, lassan majd kel a borsó, a sárgarépa, a zöldség, valamint a hagyma is.
Monília szerencsére nem nagyon fordul elõ, de azért a megfelelõ vegyszerezést már megejtettük.
#303
Hát felénk is száraz a talaj,de sajnos már nincsenek olyan szép fáim,mert eladtuk a hobbikertet.Csak itthon az udvaron van cseresznye,õszibarack, dió, meg egy-két éves szilvafám.
Megfelelõ a locsolás, remélem árasztásos módszerrel,nem felsõ szóróval csinálod.A gombás-fertõnek elég a talaj kipárolgása is, ha elõtte nem mosadtad le rezessel, vagy nevikénnel...(csak régi tapasztalat)
Azért a 10-16 éves fáknak vannak olyan erõs,mély gyökerei,amik felszívják a nedvességet, ez még elegendõ.Belocsolást inkább a kötõdés után, zöldborsó-dióka gyüm.nagyságnál érdemes csinálni, felülrõl meg mikróelemes kombi-permettel a lombot.
#302
Üdv. Bubunevet Az a tömb sajnos nem felém jön, lehúzza a Balaton laza laza
Na de viccet félretéve: délután megöntöztem, jó 5 mm csapadéknak felelt meg, azzal két napig kihúzza a kert, majd csütörtökön megint sort kerítek rá.

Floo ez így van, itt is mindenfelé roskadoznak a fák a virágoktól, bár ez csak a meggy és a cseresznyefákról mondható el, szilva nem olyan jó, az alma sem, az õszibarack tûrhetõ, a sárgabarack is, a körte is jó közepes.
#301
Nálunk is dugig van minden, elképesztõ mennyiségû virág van minden fán!
A kajszi nagyon érdekesen alakul, ugyanis 2 hete csütörtökön volt egy kis esõ éjjel, és akkor már virágban volt az egyik fánk, ha azt akkor másnap nem permetezem agyon monilia ellen Chorussal, akkor azon 1 deka gyümölcs sem lenne, így is vannak ágak, amiken totál száraz virágok vannak csak!
De igy is lesz rajta csomó gyümölcs, mert a virágzás után megpermeteztem roverölõvel is, mert a hajtásvégeken lévõ valami sodromoly vagy mi kedvenc tápláléka a kicsi kajszi gyümölcs, így azok sem ették meg!
A másik kajszi, ami késõbb virágzott már vagy 200 éves fa, egyik fele le fog szakadni, annyi van rajta!
Rengeteg fát látok mindenfelé, hogy telistele van elszáradt-megbarnult virágokkal, kiváncsiságképpen számoltam össze, találtam olyan fát, hogy mindösszesen 3 db barack lesz rajta!
De annyira száraz a levegõ, és annyira meleg lett, hogy az az érzése az embernek, hogy a növények képtelenek követni a meleget, még vannak virágzó-elvirágzó aranyesõk, de már a repcetáblák is sárgák, miközben kéne köztük lenni 1 hónapnak!
Ez a száraz idõszak a lehetõ legjobbkor jött!
Bár északkeleten-északon voltak közbe-közbe záporok!

Utolsó észlelés

2024-04-28 16:43:27

Dorog - (137m tszf)

25.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

120448

Hírek, események

Gyors váltás: visszatér a nyárias idő

Időjárás-változás | 2024-04-24 16:54

pic
Már látszik a vége! Péntektől melegedés kezdődik, vasárnaptól visszatér a kora nyáriasan meleg idő.